top of page

rok jak miesiąc, dekada jak rok

Writer's picture: Iza LaskowskaIza Laskowska

Updated: 2 hours ago


Czy Państwo też macie takie uczucie, jakby kalendarz od września przewracał kartki z szybkością światła? Wczoraj był wrzesień 2024, dzisiaj już koniec stycznia 2025.  W głowie układałam mądre słowa na podsumowanie roku, a tu słowa zawieszone pomiędzy kartką a piórem uciekły i nie chcą wrócić. I jak teraz to wszystko zebrać, skoro się działo tak wiele i tak różnorodnie?


Zdjęcie grupowe po przedstawieun w ramach Jesieni teatrlanej PTI - Wisława Szymborska - Noble '96

Podsumuję więc najprościej jak można: dziękuję wszystkim, którzy uczynili miniony rok innym od poprzednich lat. Złote, pracowite ręce różnych imion i nazwisk posplatały godziny, daty, miejsca i ludzi. Zaczynając od końca:


Jesień teatralna Polskiego Instytutu Teatralnego w USA

 

W grudniu w ramach projektu „Jesień Teatralna PTI” (1) gościliśmy Salon Poezji, Muzyki i Teatru z Toronto z opowieścią poetycką „Wisława Szymborska – Nobel ‘96”. Ruszyły nasze telefony, maile, FB, Blog, przyjaciele. Zwoływani z kilku stanów liczni chętni słuchacze dobrej poezji przybyli raczyć się słowem noblistki. Każde spotkanie było ciekawie inne od poprzedniego, tak w dynamice jak i doborze gości. Zaznaczyła się wyraziście osobowość moderatorów, która nadawała ton w rozmowach z Agatą Pilitowską.



A sama Agata, no cóż, każdy kto uczestniczył w spotkaniu dobrze wie: aktorka z nienaganną dykcją i elegancją scenicznego przekazu. Wiersze Szymborskiej i opowieści o niej, w tym także wspaniała Maria Nowotarska, nabierały żywego brzmienia. Bo Agata potrafiła połączyć dojrzałość poetki z własnym zrozumieniem słów:

Nic dwa razy się nie zdarza

i dlatego z tej przyczyny

zrodziliśmy się bez marzeń

i pomrzemy bez rutyny.

 

Podziękowania dla: Agata Pilitowska, Marek Szczerba, Danuta Świątek, Irena Bialy, Gosia Baranowska-Pyryt, Ella Olga Wojczak, Zbyszek Laskowski, Leszek Tyburczy i inni. Trudno wymienić każdego, bo lista ciągnąłby się jeszcze długo.

 


W październiku obowiązki "Webmaster" naszej platformy przejęła Anka Jarmołowicz, która dała się poznać jako profesjonalna "IT Specialist”. Ania wspomagała nas od paru lat radami, za które serdecznie dziękujemy. A teraz: Witamy w PTI.


 

Jaś i Łodyga Fasoli


Na wiosnę przyjechał do nas ze swoim Dream Tale Puppet Jacek Zuzański z Cape Code, Massachusetts - Jaś i Łodyga Fasoli (2). Jacek zjawił się u nas jak zwykle ze swoją własną „szklaną kulą” magicznego teatru lalek. Partnerowała mu wspaniała i utalentowana Anna Golak, która dołączyła do PTI w 2023 roku. Ania dodała spotkaniom z najmłodszą publicznością ciepła, mądrości i uroku. Łagodnie, ale stanowczo utrzymywała rytm spektaklu oraz krótkich warsztatów, które wzbudziły jak zwykle ogromne emocje. Ania i Jacek dziękujemy!




W lutym dołączyła do nas energiczna Ella Wojczak, która „objęła” nasz FB. W ciągu kilku miesięcy strona FB przyciągnęła ok. 5 tysięcy przyjaciół. Tematy, które porusza wyzwalają wzmożoną aktywność naszych „followers.”

 


Book Club PTI


Dzięki Elli pojawiły się również pierwsze spotkania z autorami książek. Uprzejmie donoszę, że tłumy przybyły na wieczór z cudowną, romantycznie rozbrajającą Julią Przyboś. Autorka wspomnień Przepierki z wdziękiem opowiadała o swoim pełnym wspaniałych ludzi rodzinnym domu. O dorastaniu wśród elity pisarskiej Warszawy, przygodach z filmem i radości życia z partnerem, który niestety zamieszkał już w odległej „krainie bez rutyny”. Po spotkaniu Julia wybiegła z Fundacji Kościuszkowskiej z uśmiechem na twarzy, a jej drobne stopy jakby unosiły ją nad ziemią. Takie właśnie miałam wrażenie patrząc na jej oddalający się szybko płaszcz gdzieś za rogiem Madison Ave. Była szczęśliwa i zostawiła nas ze szczęśliwą książką w ręku.




Jeszcze większe tłumy przybyły zobaczyć i pobyć w bliskości lotnego, przyjacielskiego i dowcipnego Mariusza Szczygła. Okazało się, że ma on Szczygłowy Fun Club, w większości fanek, gotowych przybyć na spotkanie nawet z daleka. Gwiazda Szczygła zabłysła w pełnej krasie, kiedy pisarz dzielił się z nami przygodami zawodowymi i anegdotami z życia, uchylając poły niewidzialnego płaszcza, którym był przykryty.




Dla wielu z nas oba spotkania, tak jak i te wcześniejsze, współorganizowane z ”Przytuliskiem literackim”, były dowodem jak ważnymi są bezpośrednie rozmowy z autorami książek. Jest to okazja, by poznać lepiej ich osobowość, docenić ich chęć podzielenia się z nami procesem twórczym, potwierdzić ważność składnych słów na papierze, czyli ważność dobrej literatury.


Wieczór autorski z Evą Stachniak i jej powieścią Szkoła Luster



Spotkanie autorskie z Anną Frajlich i jej najnowszą książką Szymborska Poeta Poetów



Literackie spotkanie z Ewą Zadrzyńską-Głowacką i jej ksiażką Arka. Głowaccy na Manhattanie



Zaimponowali mi wszyscy autorzy książek, Ella jako moderator, a także nasza publiczność: uważna i chętna do rozmowy. Ciągle ktoś zwiastuje koniec książek i czytania, ogólny upadek i brak zainteresowania, a tu odwrotnie, pozytywna energia biła z siedzących na krzesełkach gości. Energia biła od pisarzy, bo widzieli partnerów do rozmowy i opowieści. Sympatyczny sukces potwierdził fakt, że spotkanie z pisarzem jest nam, mieszkającym w tyglu świata czyli Nowym Jorku, „niezbędnie niezbędne”. Obiecujemy kontynuować!

 


Blog – Polskiego Instytutu Teatralnego


Przez cały rok towarzyszył nam Blog Polish Theatre Institute (3). To już trzeci rok, kiedy All the World’s a Stage dociera do Was co tydzień z nowym artykułem. Grażyna Drabik plecie niewidoczną pajęczynę dat i tytułów, ludzkich kontaktów. Wspomaga ją graficznie Olga Szulc. Stanowią „team” serdeczny i pełen dramatycznych kolorów. W tym roku 34 pióra z zaczarowanego kręgu przyjaciół i znajomych wsparły cotygodniowe opowieści, przeżycia, pasje i refleksje. Dzięki Wam za to! Dzięki Wam czujemy się potrzebni, lepsi, bardziej kolorowi i pełni pasji. Świat czynicie ciekawszym i wartym uwagi na niezauważalne w zaganianym świecie sprawy i zjawiska.


Zapraszam do dołączenia do grona odbiorców naszego Newslettera! Subskrybując go, będziesz na bieżąco z wszystkimi artykułami pojawiającymi się na naszym Blogu oraz otrzymasz aktualne informacje o wydarzeniach organizowanych przez PTI. #Subskrybuj już dziś!



W tym krótkim sprawozdawczym podziękowaniu mieści się także, choć pozostaje niewidzialne, nasz pot, nerwy, tremy i adrenaliny; nieprzespane noce i ściganie się z czasem, aby zdążyć; niepokoje i satysfakcje; słowa pochwały wymieszane z biczem krytyk. Cóż, tylko kto nic nie robi, może liczyć na spokojne noce. Ludzie teatru są jak wieszaki proste, garbate, mądre, głupie i ciągle w towarzystwie kolorowego cyrku…

 

Jak zapowiada się ten rok? Pracowicie. Wkrótce pojawią się zapowiedzi kontynuacji naszych znanych już Wam programów oraz nowych projektów. Już zakasujemy rękawy!



Iza Laskowska

Dyrektor Polskiego Instytutu Teatralnego w USA

 


 

Iza Laskowska, Dyrektor Polskiegi Instutytu Teatralnego w USA

Iza Laskowska


Od 1991 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie od początku aktywnie angażuje się w działalność na rzecz środowiska polonijnego.

 

Od 2014 roku pełni funkcję Dyrektora Polskiego Instytutu Teatralnego (PTI), rozwijając jego działalność poprzez organizację wydarzeń teatralnych, warsztatów artystycznych oraz projektów edukacyjnych, promujących polską kulturę za granicą.


 


  1. „Jesień teatralna Polskiego Instytutu Teatralnego w USA” - Zadanie dofinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2024 roku".

  2. "Edukacja poprzez teatr" kluczowy program realizowany przez Polski Instytut Teatralny od 2014 roku. Na przestrzeni 10 lat zrealizowaliśmy 145 działań teatralnych mających na celu wprowadzenie polskojęzycznych dzieci w świat teatru. Wspomagamy nauczanie języka polskiego w systemie podstawowym jak i również motywujemy organizacje szkolne do otwarcia się na teatr jako świetnego narzędzia uatrakcyjniającego zajęcia w szkole języka polskiego. Partnerzy projektu: Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku,The KF, Dobra Szkoła New York, Kurier Plus, Nowy Dziennik

  3. „Blog - Kultura Polskiego Instytutu Teatralnego” – w 2024 roku finansowany z grantu na ofertę pod tytułem za pośrednictwem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Dofinansowanie oferty z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2024 – Regranting”. Nazwa zadania publicznego: Regranting 3 edycja - media polonijne - duże granty.

  4. Polski Instytut Teatralny w Ameryce otrzymał dotację w ramach konkursu: Polonia i Polacy za Granicą 2023. Nazwa zadania publicznego: OFERTA 2 _Wsparcie struktur organizacji polonijnych w Australii, Kanadzie, USA, Turcji Kwota dotacji: 46 934,00 zł Całkowita wartość zadania publicznego: 115 790,00 zł. Niniejsze zadanie publiczne miało na celu wsparcie organizacji polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów wynajmu pomieszczeń, wynagrodzeń pracowników oraz innych kosztów utrzymania. Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za Granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.


Recent Posts

See All

Comments


STAY CONNECTED

  • Facebook
  • YouTube

NEW YORK CITY

POLISH THEATRE INSTITUTE IN THE USA,INC.| NON-PROFIT ORGANIZATION 501(C)(3)
©2024 POLISH THEATRE INSTITUTE IN THE USA

bottom of page